Coraz więcej osób, coraz częściej zadaje sobie pytanie o to, czy nie dać szansy jednemu z telefonów Xiaomi. Nawet jednak, jeśli są już na to gotowe, nie ukrywają, że nie ubywa im wcale dylematów. Najpoważniejszy dotyczy tego, czy zdecydować się na jeden z modeli Mi, czy też Redmi. Na czym polega różnica między nimi i które z nich zasługują na największe zainteresowanie z naszej strony?
Mi i Redmi – najważniejsze podobieństwa i różnice
Przywykliśmy już do tego, że producenci telefonów komórkowych nie ograniczają się do wprowadzenia do sprzedaży tylko jednego ich modelu. Przeważnie prezentują telefon „z górnej półki” określany też mianem „flagowca” i na nim bazują kampanię promocyjną. W ślad za takim flagowym modelem podąża jednak także kilka innych. Nie są one aż tak rozbudowane i nowoczesne, posiadają jednak wiele funkcji charakterystycznych również dla flagowca. Kuszą także przystępną cenę przemawiając do wyobraźni tym osobom, które zastanawiając się nad zakupem nowego telefonu mają nadzieję, że nie zapłacą za niego oszałamiającej kwoty.
Pierwszy telefon firmy Xiaomi (Mi 1) pojawił się w sprzedaży w roku 2011. Dwa lata później na rynku pojawiła się też marka Xiaomi Redmi. Sam producent definiował ją jako budżetową markę smartfonów skierowaną przede wszystkim do tych osób, które mają nadzieję, że rozwiązania wysokiej jakości mogą być przystępne cenowo. Tak samo, jak urządzenia pochodzące z linii Mi, również smartfony Redmi pracują w oparciu o zmodyfikowany system Android posiadający nakładkę MIUI. Wszystkie charakteryzują się też lubianą przez kupujących opcją dual SIM. Nie oznacza to jednak, że nie mamy do czynienia z żadnymi różnicami pomiędzy nimi. Redmi to przede wszystkim budżetowe wersje zastosowanych podzespołów. Zdarza się też, że mamy do czynienia z markowymi komponentami, są one jednak nieco starsze niż te, które możemy znaleźć w telefonach z linii Mi debiutujących w tym samym czasie. Smartfony Redmi zazwyczaj nie zachwycają też osób uważających, że dobry telefon komórkowy powinien posiadać bardziej niż solidny aparat fotograficzny. To także gorsze parametry ekranu i mniejsza ilość pamięci RAM.
Najciekawsze telefony z linii Redmi
Zastanawiając się nad tym, jaki smartfon z linii Redmi wybrać, warto rozważyć przede wszystkim zakup Redmi Note 7. Tym, co go charakteryzuje, jest przede wszystkim ekran o przekątnej aż 6,4 cala i rozdzielczości FullHD+. W zależności od tego, jakie są nasze potrzeby, możemy zdecydować się zarówno na model posiadający 3, jak i 4GB pamięci RAM. Tylko od nas zależy też to, czy na własne dane chcemy przeznaczyć 32, 64, czy też może 128 GB. Mocną stroną telefonu jest naprawdę przyzwoity procesor Qualcomm Snapdragon 660. Bez problemu możemy też powiększyć miejsce na dane gromadzone w smartfonie korzystając z gniazda dla karty pamięci microSD. Niestety, nie jest to rozwiązanie wolne od wad, a osoby, które poddają je szczególnie starannej analizie, zwracają uwagę przede wszystkim na brak modułu NFC. W czasach, w których płacenie zbliżeniowo telefonem staje się coraz bardziej naturalne, jest to spore zastrzeżenie.
Innym ciekawym rozwiązaniem jest telefon komórkowy Redmi Note 6 Pro i choć sytuuje się on generację niżej niż omawiany wcześniej Redmi Note 7, nadal posiada spore grono entuzjastów nie odstając wcale parametrami od nowszych modeli. Co ciekawe, ekran o przekątnej 6,26 cala zachwyca rozdzielczością FullHD+. Nie ma tu mowy o 128 GB pamięci na dane, nadal możemy jednak cieszyć się modelem z 4 GB pamięci RAM i z możliwością przechowywania danych na karcie pamięci. Jeśli zdecydujemy się na tę opcję, nie skorzystamy z drugiej karty SIM.
Najciekawsze modele z linii Mi
Jeśli chcemy przekonać się o tym, jak w praktyce sprawdza się seria Mi, doskonałym pomysłem z pewnością okaże się zaopatrzenie się w telefon Xiaomi Mi 9. Nawet osoby, które sceptycznie podchodzą do designu charakterystycznego dla Xiaomi zwracają uwagę na to, że mamy w tym przypadku do czynienia z wyjątkowo eleganckim modelem. Na uwagę zasługuje również ekran AMOLED oraz potrójny aparat dobrej klasy. Ten ostatni zasługuje zresztą na szczególną uwagę, do pewnego momentu jakość aparatów w telefonach Xiaomi nie była bowiem tym, co mogłoby zachwycać nawet największych zwolenników marki. Także pamięć operacyjna nie powinna nas rozczarować. 6 GB to wartość na tyle duża, że ucieszy zarówno osoby przeglądające portale społecznościowe, jak i te, które uwielbiają gry mobilne.
Jeśli nie chcemy wydawać dużych pieniędzy, a zależy nam na telefonie naprawdę solidnym, nie powinniśmy odwracać się od Xiaomi Mi 8. Osoby przekonane o tym, że jego czas już minął, wcale nie muszą mieć racji. I tu mamy do czynienia z ekranem AMOLED, choć telefon jest nieco mniejszy. Cechuje go przekątna 6.21 cala oraz rozdzielczość FullHD+. Także procesor nie powinien utrudniać działania modelu. Snapdragon 845 jest nieco starszy niż wykorzystywany w telefonie Mi 9 Qualcomm Snapdragon 855, nadal jednak mamy do czynienia z jednym z najlepszych procesorów na rynku.